لطفا چند لحضه صبر کنید
این انجمن در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده است...
چرا جشنواره‌ی «شمس و مولانا» شهرستان خوی بخش تُرکی ندارد؟!

چندی پیش فراخوانِ شعر دومین جشنواره‌ی «شمس و مولانا» منتشر شد. این فراخوان که تحت عنوانِ جشنواره‌ی ملی از آن یاد می‌شود و در شهر و دیار آذربایجان برگزار می‌شود، فقط به یک زبان، آن هم زبان فارسی خواهد بود. اگر این جشنواره در تهران، استان فارس یا اصفهان برگزار می‌شد هیچ انتظاری نداشتیم که مجریانش ادبیات غیرفارسی را هم مرهون لطف ملوکانه‌شان بکنند یا نکنند. با روحیه‌ای دموکراتیک، متصدیانش سخاوتمندی فرهنگی به خرج داده و زبان و ادبیات غیرفارسی را هم ارج نهند و در عصر آزادی و دموکراسی، اولین و ابتدایی‌ترین ارزشهای انسانی که همانا احترام و تکریم زبان و هویت یک ملت است به جا رسانند. اما حال که متصدیان این جشنواره آذربایجانی و بومی هستند تاسفمان را بیش از پیش برمی‌انگیزند؛ این بی‌توجهی از داخل چرا؟

چرا ادبیات فاخر آذربایجان باز هم همچون دوره‌های گذشته در بایکوت و محرومیت قرار می‌گیرد؟ آیا حاشیه راندن به این شکل، پشت کردن به شاعران و ادیبان نامی آذربایجان نیست؟ مگر عنوان نشده است که جشنواره ملی ست، این چه جشنواره ملی‌ای است که در آن بخش اعظم ادبیاتش نادیده انگاشته می‌شود؟

وقتی مجریان و دست‌اندرکاران محلی این برنامه اصراری مبنی بر اضافه شدن بخش ترکی به این جشنواره ندارند و با نادیده انگاشتن پتانسیل منطقه‌ای موجود در زمینه‌ی ادبیات ترکی آذربایجانی آن را به حاشیه می‌رانند، نه فقط به صدها شاعر و نویسنده‌ای که به زبان مادری‌شان می‌نویسند، بلکه به کل ادبیات آذربایجان پشت می‌کنند.

چگونه می‌توان انتظار ارتقای سطح فرهنگی جامعه را داشت، جایی که اصل اول فرهنگ یعنی رعایت اصول اخلاقی و احترام متقابل رعایت نمی‌شود؟ این چه کار فرهنگی و هنری است که در آن پتانسیل‌های انکارناپذیر ادبیات منطقه برگزار کننده یک جشنواره ادبی، در همان جشنواره نادیده گرفته می‌شود؟

قدر مسلم این است که مخاطبان شعر و ادبیات ترکی در منطقه به مراتب بیشتر است. مردم به ادبیات و آثار هنرمندان بومی بیشتر بها می‌دهند. نادیده گرفتن ادبیاتی که با گوشت و خون مردم عجین است و ریشه در تاریخ آنها دارد، نوعی بی عدالتی فرهنگی و بی احترامی به اصحاب قلم منطقه است که با هزار و یک مشکل در حوزه نشر و نویسندگی دست به گریبانند.

(لازم به توضیح است که مهلت ارسال آثار این جشنواره تا دهم تیرماه سال جاری است. زمان آن نیز بیست تا بیست‌وهشت مردادماه و مکانش شهرستان خوی است.)

98/02/07

+0 به‌ین

گؤنده ريليب تاريخ شنبه 7 اردیبهشت 1398يازار بولاق
|
اثرلريزي بو سایت‌دا ياييملاماق ايسترسه‌نيز، يازديغيميز ايمئيل طريقيله بيزيم‌له ايلگي قورون. اثريزي يوللاياندا شکيليزي‌ اونوتمايين
قالب وبلاگ